Szakterületek - F5
F5
A terület célja
Modulunk a legkülönbözőbb iparágak, mint például az autóipari-, vegyipari-, gyógyszeripari-, élelmiszeripari- és energiaipari technológiák automatizálásával foglalkozik. Az oktatott anyag részletesen kiterjed ezekre a gyártás- és folyamatautomatizálási technológiákra és az őket irányító programozható vezérlőkre, a PLC-s és DCS rendszerekre, valamint a hozzájuk kapcsolódó HMI/SCADA rendszerekre is. Hallgatóinkat bevezetjük az ilyen automatizálási rendszerek tervezési-, programozási-, kivitelezési-, üzemeltetési és karbantartási feladataiba.
Tárgyak, laborok
A modulhoz szükséges előképzettséget az automatika és automatizálás tantárgyak során szerzik meg a hallgatók a TB.1.115-ös laborban.
A számítógépes folyamatautomatizálás laborméréseit és önálló projektmunkáit a TB.2.215-ös laborban végzik el a hallgatók.
További részletek a Tanszék/Laborok menüpont alatt.
Számítógépes folyamatautomatizálás I.
Az első félévben a hallgatók megismerkednek a korszerű irányító rendszerek hardveres- és szoftveres megvalósítási lehetőségeivel célzottan a vezérléstechnikai és a gyártásautomatizálási területeken.
Továbbá a vezérléstechnikai feladatok területén a hallgatók készség szintjén elsajátítják a PLC és HMI programozás technikáját, és megismerik a fejlesztőkörnyezet nyújtotta lehetőségeket. A laborgyakorlatok valós, jellemzően SIEMENS hardware eszközök alkalmazásával történik, TIA Portal fejlesztő környezet használatával.
Számítógépes folyamatautomatizálás II.
A második félévben a hallgatók megismerkednek a korszerű irányító rendszerek hardveres- és szoftveres megvalósítási lehetőségeivel célzottan a szabályozástechnikai és a folyamat-automatizálási területeken.
Továbbá a szabályozástechnikai feladatok területén a hallgatók készség szintjén elsajátítják a PLC és HMI programozás technikáját, és megismerik a fejlesztőkörnyezet nyújtotta lehetőségeket.
A laborgyakorlatok valós, jellemzően SIEMENS hardware eszközök alkalmazásával történik, TIA Portal fejlesztő környezet használatával.
Önálló projekt I. és II.
A projekteken általában 2 fő dolgozik. A projekt témák a laborban található ipari eszközök programozásán, paraméterezésén és konfigurálásán alapulnak. Általában a cél a félév végére egy működő gépvezérlő program írása.
Néhány projekttéma az elmúlt évekből:
- Szállítószalag rendszer
- Ipari légkezelő
- X-Y rajzológép
- Adagoló berendezés
- Megmunkáló állomás
- Pakoló robot
A projektmunkák valós, jellemzően WAGO hardware eszközök alkalmazásával történik, e!COCKPIT fejlesztő környezet használatával.
Irányító rendszerek
- Irányítási eljárások fizikai- és folyamatmodellje, szabványos jelölésrendszere
- Kvázi folytonos PID szabályozás fogalma és paraméterezése
- Az állapotteres leírási mód, és az adaptív szabályozó elve
- A SIL minősítés módszertana
Szabadon választható tantárgyak
- Intelligens robotrendszerek
- Létesítmény- és közműautomatizálás
- Nem villamos mennyiségek mérése
Elhelyezkedési lehetőségek
Az iparban jelenleg rendkívül nagy a mérnökhiány a folyamatirányítási-, folyamatautomatizálási- és folyamatműszerezési területeken. Hallgatóink szinte azonnal el tudnak helyezkedni, akár több jó ajánlat közül választva.
Néhány terület és partnercég (a teljesség igénye nélkül):
- Automatizálási, méréstechnikai magyarországi leányvállalatok (SIEMENS, WAGO, Schneider Electric, ABB, Omron, stb…)
- Autógyárak (Audi, Opel, Suzuki, Mercedes) és azok beszállítói (Bosch, Continental, stb…)
- Szoftverfejlesztő és rendszerintegrátor cégek (Atys-Co, EVOSOFT, EVOPRO, Gamma Digital, stb…)
- Erőmű technika (ALTEO, MOL, Mátrai Erőmű, Paksi Atomerőmű, stb…)
- Gyógyszeripari vállalatok (RG, Béres, stb…)