Szakterületek - F4

F4

Automatizált gyártórendszerek
Felelős: Dr. Schuster György

A terület célja

A modul oktatási célja igen szerteágazó. A fő oktatási irány az automatizált gyártórendszerek működési, megvalósítási, irányítási problémai és tervezési kérdései. Ez a terület már önmaga is elég széles, hiszen kiterjedt mechatronikai, vezérléstechnikai, ütemezési és szervezéstechnikai ismereteket igényel.

Tárgyak, laborok

Konkrétabban a hallgatók megismerkednek a különböző gépészeti elemekkel, motorokkal, érzékelőkkel, vezérlő eszközökkel, ipari robotokkal, CNC gépekkel, elektronikus teszt állomásokkal, informatikai elemekkel. Az oktatásban fontosnak tartjuk, hogy ne csak az ipar az aktuális állapotát tükrözzük, hanem a jövőbeli trendeket, illetve fejlesztéseket is oktassuk. Ezért oktatásra kerülnek bizonyos mesterséges intelligencia eljárások is.

Ezeken kívül modul oktatásában nagy hangsúlyt kapnak az informatikai rendszerek egészen az alapvető eszközök, úgymint mikrokontrolleres eszközök és rendszerek, FPGA-k programozásától kezdve az összetett rendszerek felépítéséig.

Az elméleti oktatás mellett a laboratóriumi gyakorlatok lehetővé teszik, hogy a hallgatók tovább finomítsák szakmai tudásukat csaknem minden területen. A projekt tárgy során a laboratórium eszközei, szerszámai, szoftverei és műszerei, illetőleg az oktatásban résztvevő oktatók segítséget nyújtanak az elmélyült hallgatói munkára. Mind a laboratórium, mind a projekt tárgy a gyakorlati megvalósításra fókuszál.

A modul hallgatói hazai és nemzetközi tanulmányi versenyeken rendszeresen indulnak. A Wilhelmshaveni Design Challenge robotépítő versenyen 2010-ben első 2011-ben ötödik helyet 2013-ban pedig a tervezési különdíjat nyerték el. Nem egyetemi szervezésben, de rendszeres indulók a Magyarok a Marson robotépítő versenyen, ahol szintén helyezéseket érnek el.

Elhelyezkedési lehetőségek

Az oktatás során fontos szempont az ipari partnerek látogatása, illetőleg lehetőség szerint ezen ipari partnereknél kooperatívos hallgatók elhelyezése.

A modul elvégzése után a hallgatók elhelyezkedési lehetősége rendkívül széles, lehetőség van multinacionális fejlesztő vállalatoknál, mint pl. a teljesség igénye nélkül Robert Bosch Kft., Mentor Graphics Magyarország Kft., vagy Knorr-Bremse Vasúti Járműrendszerek Hungária Kft.. Lehetőség van a gyártásban történő elhelyezkedésre, pl. Robert Bosch Elektronika Kft., ContinentalAutomotiveHungary Kft., de kisebb szoftver, hardver és alkalmazás fejlesztő cégek is keresik a modul hallgatóit.