Szakterületek - F2

Nyitólap

FELÜGYELETI INFORMATIKA ÉS ELEKTRONIKUS VAGYONVÉDELEM

Ismerjen meg, egy olyan specializációt, ahol kiemelt figyelmet fordítunk

  • a kreativitásra,
  • az innovációra,
  • az önálló probléma megoldásra,
  • és a csapatmunka kialakítására.

Célunk olyan műszaki szakemberek képzése, akik ismerik az elektronikus vagyonvédelmi rendszerek és automatizált osztott intelligenciájú rendszerek kialakítását, tervezését.

A specializáció keretén belül a hangsúly a projekt feladatokon van, és ezeket egészítik ki a szaktárgyi ismeretek. Arra törekszünk, hogy képzésünk magas szintű, a gazdasági és társadalmi élet változásaihoz igazodó, korszerű, a minőség folyamatos javítását alapkövetelménynek tekintő az iparban jól értékesíthető, gyakorlatorientált legyen, és az ismeretek végzés után azonnal hasznosíthatóvá váljanak, a piac többi szereplőjével összevetve pedig mást, többet, jobbat kínáljon.

Rólunk

RÓLUNK

Alapcélunk, hogy a hallgatóinkat az egyetemi tanulmányok folytatása mellett ösztönözzük tudományos diákköri tevékenység végzésére, tudományos kutatásban való részvételre. (Eredmények) Oktatókkal közös belföldi és külföldi publikálásra. Segítséget kapnak „start-up” ötleteik kiteljesítéséhez, vállalkozásuk beindításához.

Tehetséges hallgatók összefogása:

  • Közösség- és csapatépítés
  • TDK felkészítés
  • szakmai látogatások
  • kutatások támogatása
  • speciális szakmai klubbok
  • innováció erősítése
  • önálló probléma megoldás erősítéseű

A Felügyeleti Informatika és Elektronikus Vagyonvédelem specializáció önállóságára büszke szakterület, amely dinamikus fejlődésének köszönhetően fejlett infrastruktúrával, korszerű eszközparkkal és kutatási háttérrel, jelentős ipari potenciállal rendelkező környezetben működik.

További elérendő cél, hogy az ERASMUS- és esetleges külföldön eltöltött szakmai gyakorlati programba minél nagyobb számban be tudjanak kapcsolódni, hiszen ezek a lehetőségek biztosítják, hogy minél rövidebb időn belül el tudjanak helyezkedni az iparban.

Folyamatosan fejlesztjük oktatási formáinkat a munkaerő-piaci szereplők bevonásával. Olyan multikulturális oktatási környezetet szeretnénk biztosítani, ahol együtt tanulhatnak magyar és külföldi hallgatók egyaránt.

Tehetséges hallgatóink kibontakozását minden lehetőségünkkel támogatjuk. Azt szeretnénk, ha végzettségüknek megfelelő helyen, a megfelelő munkakörökhöz szükséges tudást szerezve dolgoznának.

Videó

Történetünk

1992-ben – az országban elsőként – alakult meg – az akkor még Kandó Kálmán Villamosmérnöki Műszaki Főiskolán a Villamosmérnöki szak „Felügyeleti informatika és elektronikus vagyonvédelem” szakmai specializáció. A mai napig egyedül itt folyik villamosmérnöki szakon elektronikus vagyonvédelmi szakemberek képzése. A szakmai specializáció főtárgyai a Felügyeleti informatika és elektronikus vagyonvédelemi rendszerek, az Integrált felügyeleti rendszerek kialakítása, a Felügyeleti rendszerek fejlesztése és a Vagyonvédelmi rendszerek tárgyak.

A specializáció az elmúlt két évtizedben országosan elismert vagyonvédelmi szakembereket képzett és nevelt. A szakmai terület gyors fejlődése az elméleti ismeretek naprakész követésén túl megköveteli a gyakorlati életben megtalálható legújabb eszközök, rendszerek alkalmazását a hallgatók gyakorlati képzésében és az innovációs tevékenységekben. Ennek érdekében szoros napi kapcsolatot alakítottunk ki a specializáció oktatói és hallgatói, valamint a szakterület élenjáró cégei és szakemberei között, bevonva őket is a specializáció tantárgyainak fejlesztésébe, karbantartásába, valamint a Specializáció innovációs tevékenységébe. Kutatási-fejlesztési területen integrált biztonságtechnikai felügyeleti rendszerek tervezésével, automatizált biztonsági rendszerek fejlesztésével, osztott intelligenciájú biztonsági rendszerek kutatásával foglalkozunk a hallgatóink bevonásával.

2009-ben az „Élelmiszerárusító intelligens automata” témával elnyertük az IFIA (Intenational Federation of Investors Association) „IFIA CUP For The Best Scientific Invention of Genius-Europe Intenational Invention Fair, Budapest 2009” díját.

2014-ben „Intelligens vasút-irányítási rendszer” témával az IFIA (Intenational Federation of Investors Association) a „4th World Cup of computer based innovation” versenyen az első helyet jelentő oscar díjat nyertük.

oscar-2014.jpg

Szintén 2014-ben a „Bioszféra Védelmi Rendszer” témával a „8th International Exhibition of Invetions, China” versenyen 1. helyezést értünk el.

gold-medal.jpg

A Felügyeleti Informatika és Elektronikus Vagyonvédelem specializáció önállóságára büszke szakterület, amely dinamikus fejlődésének köszönhetően fejlett infrastruktúrával, korszerű eszközparkkal és kutatási háttérrel, jelentős ipari potenciállal rendelkező környezetben működik. Alapcélunk, hogy a hallgatóinkat az egyetemi tanulmányok folytatása mellett ösztönözzük tudományos diákköri tevékenység végzésére, tudományos kutatásban való részvételre, az oktatókkal közös belföldi és külföldi publikálásra. Segítséget kapnak „start-up” ötleteik kiteljesítéséhez, vállalkozásuk beindításához. További elérendő cél, hogy az ERASMUS- és esetleges külföldön eltöltött szakmai gyakorlati programba minél nagyobb számban be tudjanak kapcsolódni, hiszen ezek a lehetőségek biztosítják, hogy minél rövidebb időn belül el tudjanak helyezkedni az iparban. Folyamatosan fejlesztjük oktatási formáinkat a munkaerő-piaci szereplők bevonásával. Olyan multikulturális oktatási környezetet szeretnénk biztosítani, ahol együtt tanulhatnak magyar és külföldi hallgatók egyaránt. Tehetséges hallgatóink kibontakozását minden lehetőségünkkel támogatjuk. Azt szeretnénk, ha végzettségüknek megfelelő helyen, a megfelelő munkakörökhöz szükséges tudást szerezve dolgoznának.

Ismerjen meg, egy olyan specializációt, ahol kiemelt figyelmet fordítunk a kreativitásra, az innovációra, az önálló probléma megoldásra és a csapatmunka kialakítására. Célunk olyan műszaki szakemberek képzése, akik ismerik a felügyeleti informatikai rendszerek (épületgépészeti, vagyonvédelmi, tűzjelző, beléptető, megfigyelő, távfelügyeleti, stb.) és elemeik kialakítási szempontjait, felépítését, működését. Ezen belül az elektronikus vagyonvédelmi rendszerek és automatizált osztott intelligenciájú rendszerek kialakítását, tervezését. A specializáció keretén belül a hangsúly a projekt feladatokon van, és ezeket egészítik ki a szaktárgyi ismeretek. Arra törekszünk, hogy képzésünk magas szintű, a gazdasági és társadalmi élet változásaihoz igazodó, korszerű, a minőség folyamatos javítását alapkövetelménynek tekintő az iparban jól értékesíthető, gyakorlatorientált legyen, és az ismeretek végzés után azonnal hasznosíthatóvá váljanak, a piac többi szereplőjével összevetve pedig mást, többet, jobbat kínáljon.

Tantárgyak

A SZAKMAI ISMERETEK AZ ALÁBBI TÁRGYAKBAN KERÜLNEK OKTATÁSRA

Felügyeleti informatikai és elektronikus vagyonvédelmi rendszerek és eszközök I. – II.

felugyeleti.jpg

A felügyeleti informatikai rendszerek (épületgépészeti, vagyonvédelmi, tűzjelző, beléptető, személyhívó stb.) és elemeik kialakítási szempontjainak, felépítésének, működésének, megismertetése. Ezen belül az elektronikus vagyonvédelmi rendszerek kialakításának, tervezésének elsajátítása.

Rendszertechnikai, informatikai, és jogi ismeretek adása a felügyeleti informatika, ezen belül az elektronikus vagyonvédelem területén. A felügyeleti informatikai rendszerek eszközeinek bemutatása. Működési elveik, kialakítási szempontjaik, rendszertechnikai, technológiai felépítésük, működésük, szerelésük, telepítésük, paramétereik, alkalmazási lehetőségeik megismertetése. Vagyonvédelmi rendszerek tervezési folyamata. Cégfilozófia, biztonságvédelmi program, kockázatanalízis, védelmi koncepció, rendszerterv, tender-terv, kiviteli terv, megvalósulási terv. Behatolás-jelző rendszerek érzékelőinek felépítése, működése: passzív infra -, ultrahangos,-, mikrohullámú mozgásérzékelő; reed-relé, stb. Behatolásjelző, beléptető- rendszerek felépítése, működése, tervezése. Tűzjelzés technika, égés- és oltás elmélet. A beépített tűzjelző rendszerek felépítése, működése, tervezése. RFID rendszerek felépítése és működése. Osztott intelligenciájú biztonságtechnikai rendszerek működése, tervezése.

Videófelügyeleti Rendszerek

videofelugyelet.jpg

A videó felügyeleti rendszerek és elemeik kialakítási szempontjainak, felépítésének, működésének, megismertetése.

Ezen belül a videó felügyeleti rendszerek kialakításának, tervezésének elsajátítása.

Rendszertechnikai, jogi és szabvány ismeretek adása a videó felügyeleti rendszerek területén. Szabványok, Fénytani alapfogalmak, színhőmérséklet és színkeverés. Televíziós műsorszórás, CCD elem általános felépítése és működése. FT, IT és FIT CCD-k felépítése és működése. WDR és színes CCD kamerák, kamera paraméterek. Lencse típusok és lencse hibák, objektívek szerkezeti felépítése. Kamera-objektív kapcsolat, szükséges beállítások és korrekciók. IP-s rendszerek, Intelligens videó felügyeleti rendszerek.

Épületautomatizálás

epulet.jpg

Az épületgépészeti automatizálási rendszerek és elemeik kialakításának, felépítésének, működésének, telepítésének, üzemeltetésének megismertetése. Ezen rendszerek tervezésének elsajátítása. Az épületgépészeti alapkapcsolások megismerésén kívül az épületautomatizálásban felmerülő vezérlési, szabályozási feladtok áttekintése, a felügyeleti rendszerek vizsgálata. Különböző gyártók rendszereinek összehasonlítása.

Elektronikus és Integrált Vagyonvédelmi projekt I.-II.

vagyonvedelem-projekt.jpg

A hallgatóknak tanulmányaik során 2 fős csoportokban egyedi – az oktató által előírt - fejlesztési tevékenységben kell bizonyítani az elméleti oktatás terén szerzett ismereteiket és a laborgyakorlatok során szerzett jártasságukat - amely irodalomkutatást, eszköz- és rendszertervezést, kivitelezést, eszköz - és számítógép programozást, készülék - és rendszerépítést valamint dokumentálást egyaránt magában foglal.

Felügyeleti informatikai és elektronikus vagyonvédelmi rendszerek Laboratórium I.-II.

vagyonvedelem-lab.jpg

A laboratóriumi gyakorlat célja, hogy a hallgatók megismerjék az elektronikus vagyonvédelmi rendszerek érzékelőinek, kültéri-, felület-, tér-, tárgy-, és személyvédelem területén használt tipikus eszközeinek, központi és kiegészítő egységeinek felépítését, működését, jellemző paramétereik mérését. A mérések során a hallgatók fokozatosan sajátítják el az elektronikus vagyonvédelmi rendszerek telepítésének, tesztelésének, üzemeltetésének gyakorlati mesterfogásait, és szereznek tapasztalatot a rendszerek működtetésével, üzemeltetésével az elméletben megismert eszközök kezelésével, az elvégzett munka dokumentálásával és kiértékelésével kapcsolatosan. Az alkalmazott eszközök és berendezések követik a gyorsan fejlődő biztonságtechnikai igényeknek megfelelő színvonalat, jelentős részük számítógépes kapcsolatot igényel speciális szoftverek felhasználásával. A laboratóriumi mérések megújuló eszközparkkal valósulnak meg, melyhez partnereink jelentős segítséget biztosítanak.

Projektek

PROJEKTEK

Több területen is rendkívüli kihívásokat jelentő fejlesztés megvalósításai gőzerővel folynak, hallgatóink és kiemelkedő eredményeket elért mérnökök és egyetemi oktatók közreműködésével. A projektek iparjogvédelmet elnyert megoldások. A szabadalmaztatáshoz szakmai útmutatást Dr. Vedres András nyújtotta. Dr. Vedres András a Feltalálók Egyesületei Nemzetközi Szövetsége korábbi elnöke méltatta a kutató projekt csoportok eddigi teljesítményeit, és kifejezte azon várakozásait, hogy mielőbb elkészülhessenek a projektek prototípusai, melyeket Nemzetközi Innovációs Kiállításokon mutatna be.

Mi olyan problémákra keressük a megoldást, ami komolyan foglalkoztatja a társadalmat. Ilyen a , Smart City, az erdőtűz, a falopás, vagy a kötöttpályás közlekedésben bekövetkező balesetek és fennakadások megelőzése, csökkentése. Utóbbihoz tervezzük a MÁV bevonását a kutatási projektbe.

Az Specializáció projektjeinek célja, hogy fejlesztéseinkkel támogassuk a Nemzet tudományos erőfeszítéseit és emeljük a magyar tudomány és kultúra nemzetközi színvonalát, új távlatokat és inspirációt nyújtva azoknak, akik a műszaki tudományos pályára készülnek.

Magyarország innovációs törvénye is kiemeli az innováció gazdasági, társadalmi jelentőségét hazánkban az elkövetkezendő időszakban. A felsőoktatásnak ebben a folyamatban különösen nagy szerepe van részben az egyetemi kutatások eredményeinek minél nagyobb és szélesebb körű hasznosítása, részben a fiatalok innováció iránti fogékonyságának, részben ez irányú szemléletmódjuk erősítése terén.

Ez a változás a specializáció számára is azt vonja maga után, hogy projektjeinkben arra törekedjünk, hogy a kutatás-fejlesztés eredménye, „végterméke” egy gazdaságosan működő szolgáltatás, vagy működő termék legyen.

Videók



Labor

LABOR

 laboratóriumi gyakorlat célja, hogy a hallgatók megismerjék az elektronikus vagyonvédelmi rendszerek érzékelőinek, kültéri-, felület-, tér-, tárgy-, és személyvédelem területén használt tipikus eszközeinek, központi és kiegészítő egységeinek felépítését, működését, jellemző paramétereik mérését. A mérések során a hallgatók fokozatosan sajátítják el az elektronikus vagyonvédelmi rendszerek telepítésének, tesztelésének, üzemeltetésének gyakorlati mesterfogásait, és szereznek tapasztalatot a rendszerek működtetésével, üzemeltetésével az elméletben megismert eszközök kezelésével, az elvégzett munka dokumentálásával és kiértékelésével kapcsolatosan. Az alkalmazott eszközök és berendezések követik a gyorsan fejlődő biztonságtechnikai igényeknek megfelelő színvonalat, jelentős részük számítógépes kapcsolatot igényel speciális szoftverek felhasználásával. A laboratóriumi mérések megújuló eszközparkkal valósulnak meg, melyhez partnereink jelentős segítséget biztosítanak.


Elhelyezkedés

ELHELYEZKEDÉS

Hallgatóink szakmai gyakorlatukat számos nagyvállalatnál tölthetik el, melynek lejártával – az elvégzett munka minőségétől függően – továbbiakban is a cégnél dolgozhatnak. Kiemelkedő partnereink többek között a TVT Vagyonvédelmi Zrt., a Honeywell Magyarország Kft., az Elcon, a Denso, Johnson Controlls, GE, Siemens, ADT, Smartme, Modern Alarm, Jablotron Hungária, Riarex, Riel, Trióda Vagyonvédelmi Kft.

siemens.png  johnson.png  jablotron.png