Az intézet fő feladata a műszer-automatika szakirányú hallgatók szakmai képzése, valamint a józsefvárosi telephelyen az Informatika és Méréstechnika tárgyak oktatását látja el több szak részére. A szakirány kettőssége miatt magas szintű az elektronika, automatika és informatikai alapképzés, mely nagyszámú laboratóriumi gyakorlattal egészül ki. A második évfolyamos hallgatóink jelenleg a következő négy szűkebb szakterület közül választhatnak, melyek közül több az országban egyedülállóan csak itt kerül oktatásra:

• Elektronikai orvostechnikai műszerek és tesztelés
  • Felügyeleti informatika és elektronikus vagyonvédelem
  • Automatizált gyártórendszerek
  • Számítógépes folyamatautomatizálás

Az intézeti modul tárgyak oktatásán kívül számos kari és telephelyi tárgy oktatását végezi. Munkatársai a következő területeken végeznek jelentős kutatói munkát:

• objektumok és eszközök távfelügyelete,
  • épületek energia menedzsmentje,
  • berendezések tesztelése,
  • gyártósorok tervezése és járulékos automatizálása,
  • algoritmusok és eljárások tervezése.
  • elektronikus vagyonvédelmi és RFID rendszerek  kialakítása

Az Intézet több, mint 150 ipari céggel van napi kapcsolatban, amelyek egyrészt hallgatói számára szakmai gyakorlati helyeket biztosítanak, másrészt közös kutatási és innovációs fejlesztésekben vesznek részt. Az utóbbi években az Intézet hallgatói számos nemzetközi és hazai diák versenyen értek el szép eredményeket. 2010-ben az Intézet rendezte a Magyarok a Marson versenyt.

Történetünk

Az Intézet jogelődje, a Műszeripari és Irányítástechnikai Intézet, a Főiskola Műszeripari és Folyamatszabályozási Tanszékeinek összevonásából alakult meg 1979-ben.

Az Intézet megalakulásakor elsősorban a Műszer-automatika szak hallgatóit képezte, az intézeten belül az oktatói csoportok felépítése a kibocsátó szakágaknak felelt meg, így az Elektronikus műszerek, a Digitális irányítástechnika, a Folyamatszabályozás továbbá az Orvostechnikai készülékek szakcsoport jött létre.

A képzés tartalmi korszerűsítését követve az Intézet 1991-ben vette fel a Műszertechnikai és Automatizálási Intézet (MAI) nevet.

A kibocsátási szakterületek módosításának megfelelően az oktatók tagozódása jelenleg a következő szakcsoportok szerinti: Automatika, Méréstechnika, Elektronika és Informatika.

Az intézet korábbi vezetői

Folyamatszabályozási tanszék

Tanszékvezető
1967 - 1971 Dr. Balkányi György
1971 - 1979 Dr. Mórocz István

Műszeripari tanszék

Tanszékvezető
1964 - 1971 Czine József
1972 - 1979 Gellérthegyi József

Műszertechnikai és Automatizálási intézet

Igazgató
1979 - 1984 Dr. Bársony András
1984 - 2009 Dr. Horváth Elek
2009 - Dr. Schuster György, PhD.
Igazgatóhelyettesek
1979 - 1987 Becker Lajosné
1979 - 1984 Dr. Horváth Elek
1984 - 1989 Dr. Kohut József
1987 - 2013 Baka Károly
1989 - 2005 Dr. Harkay Tamás
2005 - 2009 Dr. Schuster György, PhD.
2009 - 2015 Papp József
2013 - Sándor Tamás